Kurumsal Sosyal medya danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Artık bütün kurumlar çalışmalarını dijitale taşımış durumdalar. Bu sebeple sosyal medya satış hususunda sosyal medya danışmanlığı servisi kullanmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Zira markalar hizmet, satış, satılan ürünlerin onaylanması, kargolanması gibi yüzlerce iş arasında bir de internet mecraları ile ilgilenmeleri eziyetli olabilir.
Bu anda mağazalara hizmet sunan internet pazarlama ajansları devreye girmektedir.
Dijital marketing uğraşları son yıllarda artış göstermiştir.
Ama sosyal medya marketingcilerin, Dijital platformlarını sadece bir satış mecrası olarak kullanması bir yanılgı olacaktır. nedeni şu ki Sosyal medya ağları aynı zamanda sizlerin hedef kitlelerinizle etkileşim kurabileceğiniz kanallar olmaktadır.
İnternet marketing ajansları sizin için, müşterilerinize en doğru yöntemde ulaşır ve hizmetlerinizi en uygun yöntemlerle lanse eder.
Aynı zamanda şirketlerin kısa zamanda Sosyal medya platformlarına uyumlu olmasını sağlar. Bu yazımızda, sizlere Sosyal medya danışmanlığı hizmetinin faydalardan bahsedeceğiz.

Dünya genelinde internet kullanıcılarının %74’ü Sosyal medya kanallarını sık olarak kullanmaktadır. Bu kadaryoğun bir kullanım alanına sahip İnternet mecraları marka olarak sizin faaliyet göstermemeniz gibi bir konu olamaz.
Çünkü Dijital platformları servislerinizi tanıtabileceğiniz ve popülaritenizi artırabileceğiniz en uygun mecra olmaktadır.
Instagram ve YouTube başta olmak üzere bütün Dijital mecralarında insanlar ile etkileşime geçmek oldukça kolay olmaktadır.
Başarılı bir sosyal medya pazarlaması ile hedef kitlenize bu tür ağlardan rahat olarak ulaşabilmekte ve servislerinizin tanıtımını yapabilmektesiniz.
Bu platformlar sayesinde çok kısa zaman içerisinde iyi bir biçimde mağaza bilinilirliğinizi artırabilmektesiniz.
Potansiyel hedef kitlelerinize her gün yoğun olarak girmiş olduğu bu kanallar sizler için eşsiz bir pazarlama ortamı olmaktadır.
Artık kullanıcılar interneti sadece resim bakma maksatlı kullanmamaktadır. Artık bu mecraların bütünü aynı zamanda gerçek zamanlı birer iletişim platformu haline dönüşmüştür.
Bu kanalların kitleleri aynı zamanda buralardan aldıkları servislerle ilgili her tür bilgiyi yine dijital üzerinden alabilmektedir.
Birçok kurum internet yönetimi hizmeti sayesinde merak edilen sorulan sorular için özel içerik bile üretmektedirler.
Birçok marka search engine optimization uğraşlarında Dijital platformları adeta imdatlarına yetişmektedir.
Zira aktif olan internet ağlarına sahip olan siteler yahoo! arama sıralamalarında üst sıralarda yer aldıkları görülmüştür. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi elbette ki hizmetlerinizin tanıtımı için çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu sayede marka bilinilirliğinizin artmasına çok önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.
Dijital reklamları sayesinde sizde çevrimiçi reklam kampanyaları düzenleyerek hedef kitlenizin dikkatini kendi hizmetlerinize çekebilirsiniz.
Müşterilerinizi oluşturan kitlelerin Sosyal medya kanallarındaki online ve hobileri, fobileri gibi daha birçok verilerine sahip olabilirsiniz.
Başarılı bir Dijital danışmanlığı bu tarz etkenlerin genelini göz önünde bulundurur ve sizin sitenizin ziyaretçi trafiğini oldukça artırabilir.
organizasyonlar Dijital platformları sayesinde hedef kitleleri ile direkt etkileşim kurabilmektedirler.
Birçok şirket tanıtım yayınladıktan sonra reklam ile ilgili hedef kitlenizden gelen soruları cevaplamamaktadır. Oysa bu en büyük yanlışlardan bir tanesi olmaktadır. Bu tür durumlarda hedef kitlenizden gelen hemen her tür soru ile ilgilenmeli ve en kısa sürede dönütler sağlamalısınız.
Bir kere firma için en gerekli nokta ürünlerinin en iyi biçimde pazarlanması olmaktadır.
İşte İnternet ajansları sizlere hiçbir yerde bulamayacağınız bir pazarlama çalışmaları sunmaktadır. Bu firmalar yardımıyla kurumunuz bütün İnternet mecralarında var olmaktadır. Böylece ulaşabileceğiniz maksimum müşteriye erişmiş olacaksınız.
Günümüzün yeni iş alanlarından olan ve kurumlar için mükemmel fırsatlar sunan Dijital yönetimi uzmanları markanızın tüm sosyal mecralarda duyurulmasını sağlamaktadır.
Bu sayede hem hizmetlerinizin tanıtımı gerçekleştirilmekte hem de marka bilinilirliği artmaktadır. Sosyal medya ortamında günü birlik trendler ve teknikler değişebilmektedir, sizin bunu takip etmeniz imkânsız olacaktır.
Bu nedenle bu işi Dijital danışmanları üstlenmektedir. Şu nedenle bu kişiler nereden başlayacaklarını ve hangi ağlarda ne tür içerikler paylaşacaklarını çok iyi bilmektedirler.
Çalıştırdığınız şirketiniz ne kadar büyük olursa olsun iyi bir İnternet danışmanı, mağazanızı maksimum erişilebilir kılabilmektedir.
Bütün Dijital kanallarında aktif olarak, bu kanallarda sizler için en doğru reklamları ve satış tekniklerini uygulamaktadır.
Yaptıkları yeni reklamlarla, beğenilere çabuk verilen cevaplar potansiyel müşteri trafiğinizi gözle görülür derecede artırmaktadırlar.
Tüm yaptıkları bu uğraşlar sayesinde sizi ve şirketinizi maksimum müşteriye ulaştırır ve her geçen gün daha da artırırlar.
Sosyal medya yönetimi uzmanları, firmanıza ait değerler ve bu değerlere ilişkin planlama yapma konularında oldukça yeteneklidirler.
Firmanızın hizmetlerini politikanızı pratik, duygusal yönleriyle ortaya koyar ve faydalarını teşvik edici bir hale getirir.
Anlayacağınız bu uzmanlar sizin ve markanızın değerlerini en yukarıya taşımak için eğitim alırlar.
Yapılan tüm bu faaliyetler neticesinde rakipleriniz arasında bir adım öne geçer ve yakaladığınız bu başarı sayesinde , şirketinizde gözle görülür bir ciro artışı meydana gelir.
Gördüğünüz gibi bir ajans ile çalışmak sizler için anında her açıdan kazançlı kılmaktadır. Aynı zamanda bu uzmanlar sadece sizin web sitenizle ilgilenmekle kalmaz rakiplerinizin de sitelerini gözlemleyerek, sizin için yararlı olabilecek bilgileri elde ederler.
Kaliteli ve alanında profesyonelleşmiş kişilerle iş birliği yaptığınızda işletmeniz çok daha kısa sürede belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşacaktır.
Sosyal medya danışmanlığı servisi sayesinde, bütün Sosyal medya ağlarında tanınır bir hale geleceksiniz.
Tüm bunların yanında mağazanıza ait web sitenizi servislerini en mükemmel biçimde tanıtma imkanına kavuşacaksınız. Ayrıca tüm bu başarınızı artıracak olan servisi günümüzde çok işe yaramayan klasik reklam çalışmalarına göre çok daha mükemmel bir fiyata yaptıracaksınız. Bu sayede hem zamandan hem de paranızdan tasarruf sağlamış olacaksınız.
Kurumsal Kimlik ve İnternet
İnternet son zamanlarda hepimizin hayatına iyice entegre olan bir alan. Bu yüzden kurumlar da Dijital üzerinden kurumsal kimliklerini ve kendilerini sıkça tanıtmak istiyorlar. Bunun için de birçok faaliyet yapılıyor.
Peki şirket olarak kurumsal kimliğinizi kaç günde tanıtabilirsiniz? Bunun bir süreci var mıdır?
Kurumsal kimlik tanıtma aslında zor bir meseledir. Fakat iyi bir çalışma ile bunun üstesinden gelmek kısa bir süre gerektirir.
Özellikle kaliteli bir web sitesi, Dijital ve logo ile kurumsal kimliğinizi kolay bir biçimde hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz web sitesinin sizlere ciddi anlamda fayda sağlaması için mutlaka kurumsal bir site tasarımına sahip olmalısınız.
Kurumlar için Sosyal medya Kullanımının Faydaları
Dijital, pazarlama sahnesine nispeten yeni giriş yapan bir uygulama. Bu sebepten henüz bu işe yeni adım atanlar, Sosyal medyanın şirket tanıtımına faydalı olup olmadığını merak ediyor. Seçilebilecek çok sayıda mecra üzerinden reklam yapmak, firmanız için oldukça faydalı olacaktır. Fakat bunun için süreç ve iyi planlama gerekmektedir.
Şu nedenle günümüzde İnternet alanı rekabetçidir; tüketicilerin gittikçe azalan dikkatini çekmek için yarışan binlerce başka işletme ile birlikte, algoritmalardaki değişimleri de göz önünde bulundurmak gerekir.
Peki reklam kaynaklarını neden İnternete yatırmalıyız? Bunun bize ne gibi faydası bulunmaktadır?
• Kullanımı ücretsizdir (zaman alıcı olsa bile)
• Bir markanın kişiliğini şekillendirmeye yardımcı olur
• İki yönlü konuşmalara katılabilirsiniz
• Tüketicilerden dönüş alabilirsiniz
• Organizasyon tanıtımını etkin bir biçimde yapabilirsiniz
• SEO’da artış elde eder ve üst sıralara çıkabilirsiniz
• Siteniz için sağlam bir trafik kaynağı haline gelir
BÜTÇEYİ ZORLAMADAN TANITIM
İnternet kullanımının ücretsiz olması, birçok organizasyonun tanıtım bütçelerini de rahatlatmaktadır. Dijital tanıtım harcamaları açısından hiçbir ücrete tabi değildir.
Reklamlara para harcamak, hedeflerinize daha Uygun ulaşmanıza yardımcı olurken, para harcamadan da tanıtım yapmanız mümkün olmaktadır.
Her Sosyal medya ağı için mesajlar düzenleyerek, benzersiz görüntüler ve videolar kullanarak hedef kitlenize yaratıcı formüllerle ulaşabilirsiniz.
Sürekli olarak başarılı stratejiler kullanmaya devam ederseniz İnternetin gerçek faydalarını görmeye başlarsınız. Büyüme oranınızı daha da artırmak için Sosyal medyaya küçük bir bütçe yatırmak bile size büyük oranda destek olacaktır.
TÜKETİCİLERLE DİREKT İLETİŞİM
Müşterilerinizle direkt olarak etkileşime geçebilirsiniz. İşiniz Dijitale mevcut olsun veya olmasın, kitleler büyük ihtimalle zaten sizden bu ağlar üzerinden konuşmaktadır.
İnternetdeki konuşmaları aktif olarak izlemek, mağazanızla ilgili konuşmaları bir dereceye kadar kontrol etmenizi sağlar.
Sosyal medyadanın iş için en büyük faydalarından biri, hedef kitlelere olduğu kadar potansiyel müşterilere erişme ve Twitter, Instagram, Facebook ve benzeri kanallarda onlarla etkileşime girebilme şansıdır. Tüketiciler özellikle kolay ulaşılabilir ve sorulara anında cevap veren firmalarla bağ kurarlar.
Bu yüzden ikili iletişime girmek, hedef kitle çekmek için de ideal çalışmalardan birisidir.
Sosyal medyanız büyüdükçe ve içeriğiniz zenginleştikçe, insanlar kurumunuza daha çok güvenmeye başlayacaktır.
İçerik kütüphaneniz ve takipçi sayınız arttıkça, web sitenize sosyal medyadan gelen trafik de artacaktır. Eğer sizler de web sitenize takipçi çekmek istiyorsanız, sosyal medya platformlarını etkin bir biçimde kullanmalısınız.
Sosyal Medyanın Kişi ve Kurumlara Sağladığı Faydalar Nelerdir?
Sosyal medyanın reklam hedeflemesi oldukça nettir.
Dijitalde kişilerin ve kurumların yalnızca kimliklerini değil her türlü bilgisini diğer insanlara sunmaktadır.
Bu da reklam vermek isteyen mağazaların hedefleme yapabilmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Bir şirket hedef kitlesini belirlemesi durumunda çeşitli sosyal kanallarda kolaylıkla bu hedef kitleye ulaşabilmektedir.
Ancak geleneksel kanallarında belirlenen müşterilere ulaşabilmek için çok daha büyük bir emek sarf edilmesi gerekmektedir.
Ayrıca bu hem zaman olarak hem de maddi olarak büyük bir kayıp yaşatmaktadır.
markalar ayırdıkları tanıtım bütçesi ile belirledikleri hedef kitleye en mükemmel şekilde ulaşabilmektedir.
İnternetin maliyeti de oldukça düşük olduğu için küçük bir bütçe ayırarak müşterilerinize kolay bir şekilde erişebilirsiniz.
Dijital anında güncellenebilen bir yapıya sahiptir. Bu da meydana gelen olayların anında kişilere eriştirebiliyor olmasını sağlamaktadır.
Ya da Dijital da meydana gelen krizler bu sayede çok büyümeden önlenebilmektedir.
Dijitalin sunduğu diğer bir avantaj ise feedbacktir. İnternette kişiler ve kurumlar kolay bir biçimde etkileşim kurabilmektedir.
Kurumsal Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?
Dijital danışmanlığı, İnternet mecralarının nasıl kullanılacağı ve bu mecralarda ne zaman nasıl içerikler paylaşılacağının belirlenmesi ve bu doğrultuda stratejik planlar oluşturulmasıdır.
İnternet hesaplarının mağazaların itibarı açısından uygun hale getirilmesi için çeşitli uğraşların yapılmasına ise kurumsal İnternet yönetimi adı verilmektedir.
şirketler ister küçük olsun ister büyük İnternet platformlarına büyük bir önem göstermektedir.
Çünkü günümüzün gelişen teknolojisi ve kişilerin İnternete gösterdiği önem markaların ister istemez sosyal medyayı önemsemelerine neden olmuştur.
Bu doğrultuda her kurumunuza kendi bütçeleri doğrultusunda sosyal medya ajansları ile ya da doğrudan İnternet uzmanları ile çalışmaktadır.
Dijital kurumların hedef kitlelerine daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.
Bu sebeple firmaların hedef kitlelerinizle ulaşmak için Sosyal medyayı kullanması kaçınılmaz bir durumdur.
Peki, kurumsal İnternet danışmanlığı içeriği neleri kapsamaktadır? İşte cevapları…
Kurumsal Sosyal medya yönetimi Neleri Kapsamaktadır?
Kurumsal Sosyal medya yönetiminin kapsamı Dijital firması ya da sosyal medya uzmanı ile yaptığınız anlaşmaya göre değişkenlik gösterse de genellikle tüm sosyal medya kanallarını kapsamaktadır.
Bu mecralar ise; Facebook, Twitter, Pinterest, IG, Flickr, Google ve Youtube v.bdir. Günümüzde İnterneti büyük bir gereklilik kazanması ve dijital pazarlama kanallarının ortaya çıkması ile beraber satış trendleri de değişmiştir.
Artık şirketler müşterilerine ulaşabilmek için müşterilerinin gelmesini beklemiyor aksine hedef kitlelerinin ayağına gidiyor.
Dijital ise müşterilerin ayağına gitmek için en doğru kanallarından bir tanesidir. Kişilerin istek, ihtiyaç ve zevklerine göre içeriklerin paylaşımı ise Dijitalin müşterileri etkileme hususunda büyük bir gereksinime sahiptir. Peki, kurumsal internet danışmanlığı nasıl yapılmalıdır?
Kurumsal Sosyal medya danışmanlığı Nasıl Yapılır?
Kurumların müşterilerinine internet aracılığı ile ulaşabilmesi için bazı teknikler bulunmaktadır.
Bu stratejileri aşağıdaki sıralamak mümkündür.
Samimi Bir Dil Kullanın
İnternet kurumsal bir platform değildir. Bu nedenle Sosyal medyadaki müşterilerininiz ile etkileşim kurmak istediğiniz samimi bir dil kullanmalısınız.
Ancak aşırı samimi bir arkadaş gibi değil. Aşırı kurumsallıktan uzak ve nazik bir dil İnternet için en uygun olanıdır.
Sosyal medya Kampanyaları Düzenleyin
Sosyal medya üzerinden sayfanızı ve gönderinizi beğenen, paylaşan ve yorum yapan takipçileriniz için özel kampanyalar oluşturun.
Bu sayede Sosyal medya kanallarınızı ve markanızı hedef kitlenize tanıtmak için çok daha az bir bütçe harcamış olursunuz.
Tarafsız Paylaşımlar Yapın
İnternet üzerinden hedef kitlesine ulaşmak isteyen organizasyonlar bu ağlarından paylaşım yaparken kesinlikle taraf tutmamalıdır. Siyasi, dini ya da ırklar ile ilgili paylaşımlar karşıt görüşteki tüketicilerin kurumunuzdan uzaklaşmasına neden olabilmektedir.
Bu yüzden bu hususta oldukça dikkatli davranmalısınız.
Sosyal Medya Reklamlarını Kullanın
Sosyal medyada büyük bir rekabet söz konusudur. Bu sebepten organizasyonların İnternette rakiplerin farklılaşması ve sıyrılması da oldukça güçtür.
Bu doğrultuda kurumların Dijitalin bazı özelliklerinden faydalanarak müşterilerinine ulaşmasında fayda vardır.
Eğer organizasyonlar müşterilerinin organik bir biçimde kanallarını takip etmelerini ve kendileri ile etkileşime geçmelerini beklerlerse bu ciddi bir zaman kaybı olacaktır. Ancak İnternet reklamlarını kullanarak kısa süre içerisinde yüksek rakamlarda kişilere erişmek mümkündür.
Fenomen Hesapları Kullanabilirsiniz
Dijital medya kullanımının artması ile beraber sosyal medya fenomenlerinin sayısı da artmıştır. Siz de firmanızın hedef kitlesine daha kolay erişmesini sağlamak için bu popüler Sosyal medya fenomenlerini kullanabilirsiniz.
Bu sayede fenomen hesaplar mağazanızı takipçilerine duyurur ve kurumunuzun tanıtımını yapar.
Sosyal medya Yönetimi Fiyatları
Özellikle son yıllarda çift yönlü etkileşim sağlanması açısından sağladığı büyük kolaylıklar düşünüldüğünde, Sosyal medya platformlarının ne kadar büyük bir gerekliliğe sahip olduğu ortadadır.
Sosyal medya danışmanlığı hizmetleri sayesinde büyük bir pazar potansiyeline sahip bu kanallarda organizasyonunuzun bilinilirliğini çok büyük ölçüde artırabilirsiniz.
Profesyonel bir yardım sayesinde kurum hizmetlerinizle ilgili düzenli ve kaliteli tanıtımlarla Dijitalde aktif bir rol alabilirsiniz. Bunun neticesinde web site trafiğinizin çok kısa sürede gözle görülür derecede arttığını göreceksiniz.
Tabi profesyonel yardım sağlıyor diyen birçok kuruluş bulunmaktadır, fakat siz bunlardan güvenilir olan ve servis sunduğu firmalarda gerçekten başarı elde etmiş olanları seçmelisiniz.
Sizler için elimizden geldiğince bu tür mağazaların hizmet fiyatlarını ve sizlere neler sağlaması gerektiklerini paylaşacağız.
Eğer alanında uzman ve güvenilir eş zamanlı İnternet danışmanlığı ürünü sağlayacak kurumlar ile anlaşabilirseniz, web sitenizin müşteri trafiği oldukça artacaktır.
platformlarınıza ve servislerinize yapılan yorumlara hızlı dönüşlerle markanızın bilinirliği ve itibarı da artmış olacaktır.
Günümüzdeki Dijital platformlarının her birinin kendine özgü farklı bir dili bulunmaktadır. Yani her birisi için farklı uygulamalar gerekebilmektedir, bu nedenle iyi bir İnternet danışmanı bunların genelinin farkında ve bilincinde olmalıdır.
Sürekli duyduğumuz çoğu zamanda kullandığımız bu Dijital denilen tabir ne demektir? Esasında mana olarak; internetin hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte hayatımıza girmiş olan anlık paylaşım siteleri olmaktadırlar.
İlk çıkış noktaları itibariyle kişisel bazda kullanılan bu kanallar günümüzde kurumsal olarak da kullanılması zorunlu bir hale gelmiş bulunmaktadır.
Tüm mecralarda yönetim sağlanması ile bu markalar artık ürünlerinin tanıtımını çok daha kolay bir yöntemde gerçekleştirebilmektedirler.
Dünya genelinde hem kişisel hem de kurumsal olarak hizmet sunan ve en çok bilinen sosyal mecralar; twitter.com, LinkedIn.com, FB, Instagram, YouTube.com, Pinterest gibi sosyal ağlar olmaktadır.
Birçok mağaza bu sosyal platformlar sayesinde müşterilerinine kolayca ulaşabilmektedirler.
Özellikle Dijital danışmanlığı servisi alan birçok marka hizmetlerinin ve markalarının Facebook.com, Twitter ve Instagram gibi platformları aktif olarak tercih etmekteler.
nedeni şu ki neredeyse bütün insanlar tarafından kullanılan bu sosyal ağlar ile kurum bilinilirliklerini çok kolay bir yöntemde artırabilmekteler.
Tüm bu işlemleri sizin ve şirketinizin adına Dijital danışmanlığı sunan kuruluşlar en mükemmel fiyatlardan başarıyla gerçekleştirmektedir. Genel olarak en düşük Dijital yönetimi hizmeti 1000 TL’den başlayıp bu sizin isteğinize ve yapılacak çalışmalara göre artabilmektedir.
Sosyal medya Yönetimi servisinde Olması Gerekenler
İnternette her daim aktif olarak bulunmalı ve bütün sosyal platformlarda bulunan hesapların en iyi yöntemde kontrolünü sağlamalıdır. İyi bir dijital danışmanının başarısını yaptığı paylaşımların ve tanıtımlarının ne kadarının beğenildiğinden ve en önemlisi de yapılan yorum ve geri dönüşlerden anlayabilirsiniz.
Başarılı ve alanında iyi olan bir dijital uzmanı aynı zamanda çok iyi bir Adobe Photoshop kullanıcısı olmalıdır. nedeni şu ki ürünlerinizin tanıtılmasında bu yazılım araclarının kullanılması oldukça gerekli olacaktır.
Hemen her tür İnternet hesaplarının (Facebook.com, insta, Twitter, YouTube gibi) paylaşımlarını, tasarımlarını ve danışmanlığını başarıyla gerçekleştirmelidir.
Organizasyonunuzun ve ürünleriniz için en hızlı müşterinin belirlenerek en hızlı görsel içeriklerden oluşan reklamın hazırlanması
Çalıştığı şirketlerlerin web siteleri için en doğru dijital platformlarının belirlenme işlemlerinin yapılması
Web siteniz üzerinden ürünleriniz ve kurumunuz hakkında gelen yorumlara İnternet danışmanlığı ürünü veren kurumlar anında cevap vererek geri dönüş sağlarlar.
Böylece mağazanızın güvenilirliği artırılmış olur.
Dijital uzmanları aynı zamanda rakip firmalarında hesaplarını ve sayfalarını analiz ederek sizin için uygun olanları tespit ederler.
Sosyal medya Danışmanlığı servisi Sunan Firmaların Özellikleri
Dijital danışmanlığı daha önce de ifade ettiğimiz gibi çağımızın en gerekli tanıtım ve pazarlama aktörlerinden bir tanesidir.
Bu anlamda Dijital yönetimi servisi sunan şirketin özellikleri sosyal mecralarda yakalanacak başarıyı kat be kat arttırır.
Geleneksel satış faaliyetlerden çok daha etkili yönleri olan ve bir markanın büyümesinde tartışılmaz katkıları olan Sosyal medya danışmanlığı hizmeti almaya karar verdiyseniz size hizmet sunacak ajansda şu özellikleri aramanız gerekir;
Dijital ajansının sizi, firmanızın amacını bütün yönleriyle tanıması gerekir.
organizasyonunuzun geçmişten bugüne sahip olduğu kurumsal kimliğe zarar vermeyecek bir danışmanlık için kullanılacak dil ve çalışmalarin iyi belirlenmesi gerekir.
Müşteri analizi başarılı yapılmalı ve hedef kitleyi cezbedecek reklam faaliyetleri ile dijital iletişimini arttıracak uygulamalar ortaya konmalıdır.
İnternet başarı için rakip analizi ve SWOT analizi gibi değerlendirmeler ile markanın Dijital danışmanlığı ile elde edeceği kazanımlar önceden belirlenmeli ve bu yönde çalışmalar yürütülmelidir.
Sosyal medya Uygulamaları
İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece ülkemizde değil bütün dünyada Dijital kullanımı artmıştır.
İnsanlar artık vakitlerinin büyük bir bölümünü Dijital uygulamaları için harcamaktadır. Günümüzde kitlelerin zaman geçirdikleri birçok İnternet uygulaması olup, bunlar geçmişten bugüne değiştiği gibi, muhakkak ki bugünden yarına da değişecektir.
Kendisini yenileyemeyen kanallar yok olurken, kendisini her daim içinde bulunulan döneme güncelleyenlerde varlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir.
Elbette ki çok İyi bir şekilde gelişme gösteren bu alana yönelik yeni mecralarda çıkacaktır.
Biz sizler için bu yazımızda en çok kullanılan İnternet ağlarını tespit edip yazmaya çalıştık.
1-) Facebook.com
Dünya genelinde aylık yaklaşık 2 milyara yakın aktif kullanıcısı ile ilk sırayı FB almaktadır.
Facebook günlük olarak yayınlanan bir paylaşım sitesi olup, Facebook.com Messenger mesajlaşma uygulaması da gerçekten oldukça aktif olarak kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.
2-) Twitter
Dünya genelinde haberlerin ilk kez paylaşıldığı kamu mikroblog ağı olarak bilinen Sosyal medya uygulamaları içerisinde de oldukça popüler olan Twitter yaygın olarak kullanılmaktadır.
Twitter.com kullanıcıları genel olarak 280 karakterle sınırlı olan kısa mesaj ile yazılarını paylaşmaktadırlar. İlk çıktığı ana bakarak Twitter kendisini zaman içerisinde değiştirmiş ve her türlü multimedya içeriği kolayca paylaşılır bir hale getirmiştir.
3-) Medium
Günümüzün yazarları ve okuyucuları için kurulmuş belki de en iyi Dijital platformu olmaktadır.
Blog ağı olarak Tumblr’a benzeyen bir yapısı olmaktadır. Fakat bunda içeriğin daha detaylı vurgulanabilmesi için çok az bir görünüme yer verilmiştir.
Bu Dijital kullanıcıları bloglarında kendi hikayelerini yazabilir ve bu hikayelerini destekleyici videolar, resimler ya da GIF’ler kullanabilirler.
Buradaki bütün içerikler Dijital uygulamaları içinden bu uygulamayı kullananlar arasından beğendikleri hikayeleri öneren topluluklarca görülebilmektedir.
Yine kullanıcılar ilgi alanlarına göre bireysel etiketleri de takip edebilme imkanına sahiptirler.
4-) LinkedIn.com
İşin açıkçası bu uygulama profesyoneller mecrası olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin kariyerlerini ilerletmek için etkileşim kurması gerekli hemen herkes LinkedIn.com’de olmalıdır.
İş deneyiminiz, mesleğiniz, profil bilgileriniz, gönüllü çalışma alanlarınız, eğitim durumunuz, yaşınız, medeni haliniz, askerlik durumunuz, ödül ve sertifikalarınız, özgeçmişiniz yani kısaca hemen her bilginiz burada yer almalıdır.
Burada kullanıcılar diğer kişilerle iletişim kurarak, iş ilanları yayınlayarak kendilerini geliştirme ve iş bulma olanaklarına sahip olmaktadır.
4-) YouTube.com
Günümüzün en popüler video izleme ve yayınlama İnternet uygulamaları arasında yer alan YouTube.com hemen herkesin günlük ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir.
Google arama motorunun ardından en büyük ikinci arama motoru olma unvanını elinde bulunduran YouTube.com, kullanıcılara video adına hemen her tür alanda ürün vermektedir.
Film izlemeden müzik dinlemeye, video indirmeden video yüklemeye kadar sınırsız seçeneğe sahip olabileceğiniz bir Dijital ağıdır. Bu platform üzerinde kendi blog sayfanızı oluşturabilirsiniz.
Yine bütün videoların reklamlarından arındırılmış olduğu Premium üyelik ile sizlere canlı yayın akış hizmeti sunan Youtube TV hizmetini de aktif hale getirmiştir.
5-) IG
Çağımızın en popüler sosyal medya kanallarından bir tanesi olan instagram.com, görsel paylaşımı olarak geliştirilmiş en mükemmel sosyal medya mecraları arasındadır.
İstediğiniz her an durduğunuz ortamda ya da hareket halinde hiç fark etmez gerçek zamanlı görsel paylaşabileceğiniz en mükemmel sosyal mecradır.
İlk olarak IOS temelli telefonlarda sunulan platform sonradan Android temelli telefonlar içinde iyi hale gelmiştir. Sonrasında bu uygulamayı 2012 senesinde Facebook 1 milyar abd doları bedelinde satın almış ve mükemmel bir ivme kazanmasını sağlamıştır.
Şuanda dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan birisi haline gelmiştir.
İnternet teknolojinin hızla gelişmesi iletişim mecralarınıın değişkenlik göstermesinin en büyük sebepleri arasında yer alıyor.
Artık etkileşim platformları olarak sadece geleneksel platformlar kullanılmıyor. Günümüzde akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım siteleri kişilerin birbiri ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır.
Artık Sosyal medya sayesinde kitleler haberleşebiliyor, yazışabiliyor link burada ve kendi içeriklerini paylaşabiliyor.
Bunun dışında çeşitli firmalar müşterilerinine rahatlıkla erişebiliyor.
Peki, kullanıcılar için büyük bir öneme sahip olan bu Dijitalnın tarihi nedir? Sosyal medya bugünlere nasıl gelmiştir? Gelin hep beraber inceleyelim.
Dijital Reklamcılığı ve Günümüz
Günümüzün en popüler internet mecralarından olan Sosyal medya platformları nerdeyse hemen her kitlenin vakit geçirdiği ortamlar olmaktadır.
Bu paylaşım siteleri üzerinden yapılan her tür reklamcılık faaliyetlerine İnternet reklamcılığı adı verilmektedir.
İnternet ağlarını kullananların sayısının her geçen gün daha da arttığı düşünüldüğünde bu alandaki tanıtımlarından faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsiniz.
Bu kanalların bilinirliğini birçok firma önceden fark etmiş ve bu alandaki boşluğu doldurmuşlardır.
Bu kurumlar İnternet ağları sayesinde hizmetlerini ve kendilerini kitlelere tanıtma imkânı bulmaktadırlar.
Elbette ki bu işlem için bütün organizasyonlar belli bir bütçe ayırmak durumundadırlar.
Artık eski usul reklamcılık yerini Sosyal medya mecraları üzerinden yapılan reklamlara bırakmıştır. Şu nedenle bu tür bir reklamcılık hem ekonomik açıdan başarılı olmakta hem de istenildiği an güncellenebilme özelliğine sahip olmaktadır.
Broşür usulü reklamcılıkta yapılan hatalar düzeltilemediği gibi aynı zamanda çok da pahalı olmaktadır.
Bu yüzden Dijital tanıtımları her tür değişikliğe açık olup, günümüzde kurumların en çok rağbet ettiği tanıtım türü olmaktadır.
organizasyonlar bu platformlardan yaptıkları tanıtımlarını takip ederek müşterileri ile her daim etkileşim içerisinde bulunmaktadırlar.
Bu etkileşim neticesinde hedef kitlelerini değerlendiren markalar bu değerlendirme sonuçlarına göre marketing çalışmalarını geliştirmekteler.
Sosyal medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?
Sosyal medya reklamcılığı noktasında kurum belirli bir hedefleri olur ve zamanla bu hedeflerine mükemmel ilerlerler.
Birçok farklı mecra bu reklamların içerisinde yer alabilmektedir.
Bu kanalların en başında gelenler ise; YouTube.com, Facebook, instagram.com, twitter.com, LinkedIn.com gibi platformlar gelmektedir.
kurumunuzun yapısına ve hizmet portföyünüze göre bu mecralardan en az bir kaçında Sosyal medya reklamları yayınlamanız etkili olacaktır.
Tabi burada yine Dijital platformunuzu belirlerken;
Yapayacağınız tanıtımların strateji ve amacına hedef kitlenize tanıtımların yayınlanmasını istediğiniz lokasyona son olarak da yapacağınız tanıtım harcamalarınız için bütçenize dikkat etmelisiniz.
Kendi mağazanız için en başarılı olan mecraları belirledikten sonra tanıtımlarınız için dikkat çekici videolar ayarlamalısınız.
Tüm bu öncelikli hedefler kadar reklamlarınızda özgün ve anlaşılır içerikler kullanmanızda güçlü bir etki oluşturmanızı sağlayacaktır.
İnternet da düzenli paylaşımlarda bulunmak her daim varlığınızı hedef kitlelerininize hatırlatacak ve güven oluşturmanızı sağlayacaktır.
Sosyal Medya Reklamlarının Olumlu Yanları
İlk olarak rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki; İnternet reklamları sayesinde çok kısa bir zamanda çok fazla erişebilmektesiniz.
Günümüzde neredeyse bütün organizasyonlar bütün tanıtım bütçelerini Sosyal medya tanıtımlarına ayırmaktadırlar.
Bu sayede en uygun bütçe ile en fazla sayıda hedef kitleye anında erişebilmekteler.
Dijital kanalları dijital satış noktasında en etkili ortamlardan olmaktadır.
nedeni şu ki Dijital reklamları sayesinde kullanıcılar istedikleri ürünlere kolay erişim imkânı bulabilmekteler.
Bu kolay erişim sayesinde firmalar hemen her tür hizmetlerini oldukça kolay bir biçimde tanıtabilmekteler.
Belki de sosyal medya tanıtımlarının en çok kullanılma nedenlerinden biriside oldukça kısa bir süre içerisinde çabuk olarak yayılmasıdır.
Vermiş olduğunuz reklam gün içinde hemen kitlelerin önüne gelebilmekte ve internet ziyaretçi trafiğiniz bir anda katlanabilmektedir.
Sosyal medya reklamcılığı sayesinde reklamlarınızın istediğiniz müşterilere ulaşmasını sağlayabilmektesiniz.
Kullanıcılar yaşı, cinsiyeti, sosyo ekonomik durumu, hobileri, fobileri, eğitim durumu, mesleği ve medeni hali gibi daha birçok hususda bilgi sahibi olabilmektesiniz.
Bu nedenle ürünlerinizi tanıtacağınız hedef kitlenizi çok hızlı bir şekilde belirleyebilmekte ve yeni müşteriler edinebilmektesiniz.
E-Ticaret’de Internet Reklamları
Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte farklı iletişim mecraları ve farklı marketing araçları hayatımıza girmeye başlamıştır.
E-ticarette bunlardan biridir.
Lokasyon sorununu ortadan kaldıran, hem tüketicilere hem de markalara büyük kolaylık sağlayan e-ticaret artık hemen hemen her işletme tarafından kullanılmaktadır.
Hatta sadece e-ticaret ile ilgilenen fiziksel bir mağazaları olmayan işletmelerin sayısı da oldukça fazladır.
Ancak e-ticaret şirketlerinin da satışlarını artırabilmek için izlemeleri gereken çeşitli yollar vardır.
Bu yollardan en önemlisi sosyal medya reklamcılığıdır. Satışı sosyal medya üzerinden olan bir mağazanın internet üzerinden tanıtım yapmaması neredeyse imkânsızdır.
Peki, sosyal medya reklamcılığı nedir?
İnternet Reklamcılığı
Sosyal medya reklamcılığı, kullandığımız internet platformları üzerinden yapılan reklamlardır.
İnternet reklamcılığı ise İnternetyı da içine alan her türlü internet ortamında yapılan iletişim stratejilerini kapsamaktadır.
İnternetin ve İnternetnın hayatımızda büyük bir gereksinime sahip olması bu kanalları üzerinden tanıtım ve iletişim çalışmaları yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Kurumlar bu ağlar üzerinden tanıtım yaparak pek çok fayda elde etmektedir.
Diğer geleneksel tanıtım ağlarına göre tüketicilere daha Başarılı erişim sağlayan ve daha az maliyete sahip olan sosyal medya reklamcılığı zaman geçtikçe daha büyük gerekliliğe sahip olmaya başlamıştır.
Günümüzde sektör fark etmeksizin hemen hemen her firma bu reklamcılık faaliyetlerini sürdürmektedir. E-ticaret markaları bu sektörlerin başında gelmektedir.
Peki, e-ticaret şirketlerı için internet reklamcılığının gereksinimi nedir?
İnternet ve İnternet Reklamcılığının E-Ticaret kurumlarına Sağladığı Faydalar
E-ticaret mağazaları dijital dünyayı takip eden ve dijitalleşmeye ayak uyduran mağazalarıdır.
Durum böyle olunca sosyal medya tanıtımına değer vermektedirler.
E-ticaret firmaları internet reklamcılığı ve faaliyetlerı ile hedef kitlelerini etkileyerek cirolarını artırmaya çalışmaktadır.
Dijital mecralarında bulunan hesaplar her kullanıcının kimliğini yansıtmaktadır.
Dolayısıyla İnternetda var olan markaların kimliğini Dijital hesaplarındaki paylaşımları belirlemektedir.
Bu sebeple kurumların Sosyal medya hesaplarında kurumsal renklerini, logolarını, sloganlarını, web sitesi adreslerini, etkileşim bilgilerini ve diğer Dijital hesaplarının bağlantılarını bulundurmaları gerekmektedir.
Tüketiciler bir e-ticaret sitesinden bir hizmet satın almadan önce Sosyal medya hesaplarını incelerler.
Özellikle yeni kurulan bir e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarının güvenilir olması gerekmektedir.
Kullanıcılar güvenilir buldukları hesapların web sitelerinden hizmet satın alabilirler. Ya da kullanıcılar banner reklamlarını gördüğü bir e-ticaret sitesine girerek de ürün satılabilir.
Sosyal medya tanıtımları mağazalar için güven temelini oluşturabilir.
Ayrıca e-ticaret sitesinin müşterileri internet kanalında fazla vakit geçiren ve sosyal medya ağlar aracılığı ile hizmet satın alan kullanıcılardır.
Bu durum göz önüne alındığında, sosyal medya tanıtımlarını ve sosyal mecraların sık bir yöntemde ele alınılması gerekmektedir.
İnternet kanalları ile markanızı yönetebilirsiniz.
Kullanıcılar sosyal medya platformlarında aktif bir biçimde bulunan markanız hakkında bilgi almak için Sosyal medya hesaplarınızı kontrol ettiğinde herhangi bir kriz ile ya da olumsuz paylaşım ve yorumlar ile karşılaşmazsa satın alma sürecini gerçekleştirebilir.
Fakat kullanıcının Dijital da yaşayacağı olumsuz bir deneyim satın alma sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenli Sosyal medya hesaplarının dijital satış uzmanları tarafından yönetilmesi gerekmektedir.
Oluşturulan etkin bir İnternet çalışması ile belirlenen müşterilere ulaşmak ve müşteriyi etkilemek gerekmektedir.
Mükemmel bir yöntemde oluşturulan ve stratejik bir biçimde yönetilen internet ve kaliteli bir biçimde hazırlanan internet reklamları sayesinde e-ticaret satışlarını artırabilir ve marka bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz.
Kısacası, e-ticaret siteleri sosyal medya reklamları sayesinde daha fazla hedef kitleye erişerek satışlarını ve marka bilinirliğini artırabilir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Kurumsal Sosyal medya danışmanlığı Nasıl Yapılır?”

Leave a Reply

Gravatar